SZYBKIE LINKI:

Psychologia sportu

Psychologia sportu

Psychologia sportu to nauka która wykorzystuje teorie i techniki zaczerpnięte z psychologii, w celu poprawy funkcjonowania, rozwoju osobistego, oraz zwiększania prawdopodobieństwa osiągnięcia bardzo dobrych wyników osób uprawiających sport i aktywność fizyczną. Nauka umiejętności psychologicznych nazywana jest treningiem mentalnym. Metody te stosowane są od lat w wyszkoleniu armii amerykańskiej oraz astronautów NASA, a obecnie znajdują zastosowanie w doskonaleniu działania osób ze środowiska biznesowego, w środowisku aktorskim, w medycynie i oczywiście w sporcie. Trening mentalny służy poprawie funkcjonowania osób związanych ze sportem podczas codziennych treningów gdy ważne jest świadome doskonalenie umiejętności, oraz w czasie startu w zawodach podczas których ważne jest pokazanie pełni swoich możliwości.

Trening mentalny to połączenie rozmowy z nauką umiejętności psychologicznych takich jak:

- regulacja pobudzenia i radzenie sobie ze stresem

- kontrola uwagi

- wyznaczanie celów mistrzowskich

- budowanie adekwatnej pewności siebie

- wzmacnianie poczucia skuteczności

- relaksacja

- wzmacnianie motywacji wewnętrznej

- komunikacja interpersonalna

Nadzór merytoryczny nad działem psychologia sportu na stronie PZJ sprawuje Pani Joanna Denus – certyfikowany psycholog sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i członek Zespołu ds. Psychologii Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Pytania dotyczące współpracy z psychologami sportu reprezentującymi poszczególne województwa prosimy kierować na adres: psycholog@pzj.pl lub dzwonić na numer 733 533 355.
Informacja na temat certyfikacji psychologów znajduje się na stronie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego – www.ptp.org.pl