SZYBKIE LINKI:

Dzień Matki | Katarzyna Bohdanowicz i Konstancja Bohdanowicz

Użyj klawiszy ← → by przeglądać treści

26.05.2016

Z okazji Dnia Matki zapraszamy do wywiadu z panią Katarzyną Bohdanowicz, zawodniczką w konkurencji sportowych rajdów konnych, mamą Konstancji Bohdanowicz, również zawodniczką sportowych rajdów konnych i skoków przez przeszkody.

Czy zachęcała Pani Konstancję do uprawiania jeździectwa czy córka sama chciała w to jeździectwo pójść? Czy mogłaby Pani opowiedzieć jakąś historię z tych pierwszych kroków Konstancji w jeździectwie?

Katarzyna Bohdanowicz: Nie musiałam zachęcac córki, ona sama bardzo się garneła do jazdy konnej. Już jak miala 2 latka jeżdziła na oklep na jednej z moich klaczy arabskich. Pierwszym jej koniem do samodzielnej jazdy był kucyk szetlandzki. Pamiętam, jak trenowałam konia do startu na 80 km, jakies 5 lat temu. Moja córka,  która miała wtedy 7 lat, na tym swoim malutkim kucyku szetlandzkim towarzyszyła mi w treningach.

Były również nieprzyjemne historie. Podczas jednej z jazd kucykowi zablokowało sie kolano, jest to częsta wada u szetlandów, i wywinął salto spadajac na Konstancje. Konstancja nie była zła na swojego konia, opowiadala potem, że bardzo się przestraszyła, ale nie przestała jeździć. Ja przestraszyłam sie chyba bardziej od niej i zdecydowałam, że będzie jeździła na Pelagonii, klaczy arabskiej, na której też zdawała brązową odznakę jeździecką i stawiała pierwsze kroki w zawodach rajdowych. Teraz jeździ na kucu connemara Mississipi, brała na niej udział zarówno w zawodach rajdowych, jak i próbowała swoich sił w zawodach skokowych.

Co mogłaby Pani poradzić mamom/rodzicom, których dzieci chcą postawić pierwsze kroki w wyczynowym sporcie?

Katarzyna Bohdanowicz: Przede wszystkim wspierać, pomagać podczas porażek i nie naciskać, jeśli dziecko z jakiegoś powodu straci zainteresowanie jeździectwem. Jeśli jest to prawdziwa pasja to, po chwilowym zainteresowaniu się czymś innym, z nowym zapałem wróci do treningów.

Czego jeździectwo uczy dzieci i dlaczego warto tę pasję wspierać i rozwijać?

Katarzyna Bohdanowicz: Jeździectwo uczy cierpliwości, wytwarza ogromną więź i poczucie odpowiedzialnosci za konia, na którym się trenuje. Jest to rodzaj sportu zespołowego, gdzie na sukces pracuje zawodnik i koń. W obecnych czasach młodzież zbyt dużo czasu spędza przy komputerze, grach i internecie. Wspierając i rozwijając pasję jeździecką, zapobiegamy ogromnym problemom zwiazanym m.in. z uzależnieniem od internetu. No ale to jest moja opinia :-D

Wszystkim Mamom życzymy z okazji Ich święta dumy ze swoich dzieci i rozwijania pasji!

Przejdź do galerii