SZYBKIE LINKI:

Znamy obsadę CSI2* Cavaliada Summer Jumping w Kołobrzegu

Użyj klawiszy ← → by przeglądać treści

24.06.2016

Debiutujące w jeździeckim kalendarzu zawody przyciągnęły zawodników z aż czterech kontynentów i dwunastu państw. Nad trybunami powiewać będą flagi: Argentyny, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kirgistanu, Łotwy, Litwy, Meksyku, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. W wyjątkowej nadmorskiej scenerii wystartuje 112 zawodników na 228 koniach

Wśród licznej grupy zawodników nie zabraknie jeźdźców światowego formatu. Poza znanymi kibicom jeźdźcami z polskiej czołówki – Jarosław Skrzyczyński, Mściwoj Kiecoń, Łukasz Koza, Maksymilian Wechta, warto zwrócić uwagę na takie nazwiska jak: Thomas Kleis (GER), Andrius Patrovas (LTU) czy Kristaps Neretnieks (LV).

Thomas Kleis z Niemiec. Pochodzi z jeździeckiej rodziny. Profesjonalnie jeździectwo uprawiali bądź uprawiają jego ojciec, brat i żona. Kibice po raz pierwszy zapamiętali jego nazwisko, kiedy to w roku 2009 wygrał jeden z najtrudniejszych konkursów na świecie – Derby w Hamburgu. Ten sukces powtórzył potem w roku 2012. Ma też na swoim koncie udane występy w oficjalnej reprezentacji Niemiec, z którą wygrał Puchary Narodów w Sopocie (2012) i Bratysławie (2014). Jest specjalistą od konkursów potęgi skoku. Do niego należy rekord Cavaliady (220 cm), który ustanowił w Poznaniu w 2012 roku.

Kristaps Neretnieks z Łotwy. Neretnieks, choć ma zaledwie 27 lat, przez kilka sezonów zajmował miejsce w TOP 100 światowego rankingu. Już w roku 2010 został „jeźdźcem roku” w swoim kraju. Od tego czasu jest jednym z najlepszych zawodników Ligi Europy Centralnej.  Do światowej czołówki wdarł się przebojem w sierpniu 2012 roku, wygrywając aż 3 konkursy na CSIO5* w Moskwie.  Trzykrotnie startował już w finałach Pucharu Świata (Goeteborg 2013, Lion 2014 i Las Vegas 2015). W 2015 roku wygrał Grand Prix podczas Cavaliady w Warszawie. W swojej krótkiej karierze 17-krotnie zajmował pierwsze miejsca w konkursach zaliczanych do światowego rankingu.

Andrius Petrovas (Litwa) – od wielu lat najlepszy litewski jeździec, wielokrotny mistrz swojego kraju. Od 1998 roku nieprzerwanie jest członkiem kadry narodowej Litwy. Finalista Pucharu Świata 2014 w Lyon. Zajął drugie miejsce w Cavaliada Tour 2013/14 ustępując Alesowi Opatrnemu (LTU) zaledwie jednym punktem. W ostatnich latach wygrywał konkursy zaliczane do światowego rankingu na zawodach w: Lyon, Celje, Moskwie i Konakovie. Wraz z żoną Daivą prowadzi własny ośrodek jeździecki w Wilnie. Jego motto życiowe to: „Rób to co kochasz, kochaj to co robisz”.

Jarosław Skrzyczyński – zawodnik KJ Agro-Hanel Śrem.  Najwyżej sklasyfikowany Polak w rankingu FEI i nieprzerwanie od trzech lat lider rankingu PZJ. Rok 2015 może zaliczyć do bardzo udanych. Sięgnął po swój drugi z rzędu tytuł Mistrza Polski, wygrał Grand Prix na CSIO3* w Bratysławie i co najważniejsze, świetnie spisał się na mistrzostwach Europy. Jadąc w sierpniu w Akwizgranie na Crazy Quicku, zakwalifikował się do ścisłego finału (dla 25 najlepszych zawodników), pozostawiając w pobitym polu wiele jeździeckich sław. Ostatecznie zajął 22 miejsce, co jest najlepszym wynikiem Polaka od lat osiemdziesiątych, kiedy to na ME w 1981 roku 24 był Jan Kowalczyk, a w 1983 roku 25 Bohdan Sas-Jaworski. W lutym 2016r. Skrzyczyński wygrał Grand Prix Cavaliady w Warszawie co dało mu też zwycięstwo w cyklu Cavaliada Tour oraz w Lidze Europy Centralnej Pucharu Świata. W finale PŚ w Goeteborgu wszedł do czołowej dwudziestki najlepszych jeźdźców globu w sezonie halowym 2015/16. 

Mściwoj Kiecoń – zawodnik KJ Agro-Handel Śrem. Dwukrotny mistrz Polski (2010 i 2011). Obecnie wicelider polskich rankingów. W swojej karierze dwa razy wygrywał Grand Prix Warszawy podczas CSI na Torwarze. Od 2009 roku członek kadry narodowej seniorów. Zajmował czołowe lokaty w Pucharach Narodów (2 miejsce w Bratysławie w 2010 i 3 w Drammen w 2011 – tu zaliczył cenione w sporcie jeździeckim „double clear”). Jego dwa największe sukcesy w 2015 roku to wygrane w konkursie Longines Rankings podczas CSI3* w Lesznie oraz w cyklu Jeździeckiego Grand Prix Wolnej Polski Totalizatora Sportowego 2015. W tym sezonie może poszczycić się triumfem w Grand Prix CSI2* w Linzu.

Łukasz Koza – zawodnik KJ Trachy Gliwice. W swojej karierze był Mistrzem Polski w kategoriach pony, juniorów i młodych jeźdźców. We wszystkich tych kategoriach oraz w kategorii seniorów startował w Mistrzostwach Europy. W zeszłym roku zajął drugie miejsce z Mistrzostwach Polski seniorów. W lutym tego roku triumfował w Grand Prix Cavaliady w Lublinie. Ciekawostką jest to, że kilka lat temu (w 2010 roku) trenując w klubie Mustang w Czechach zdobył mistrzostwo tego kraju.

Maksymilian Wechta – zawodnik KJ Wechta Rosnówko. Ma 23 lata i w zeszłym roku debiutując w Mistrzostwach Polski seniorów zdobył  brązowy medal. Wcześniej w roku 2013 triumfował w MP młodych jeźdźców. Bardzo dobrze spisał się na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Vejer de la Frontera w 2013 gdzie zajął 17 miejsce. Powołany do reprezentacji udanymi startami w konkursach drużynowych na CSIO w Bratysławie i Arezzo przyczynił się do awansu Polaków do finału Pucharu Narodów 2015. W tym roku przejechał bezbłędnie parkur Pucharu Narodów podczas CSIO5* w Sopocie.