SZYBKIE LINKI:

Materiały dotyczące Walnego Sprawozdawczego Zjazdu Delegatów PZJ i Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów PZJ

Użyj klawiszy ← → by przeglądać treści

06.06.2018

Na podstawie paragrafu 31 Statutu Polskiego Związku Jeździeckiego poniżej publikujemy następujące dokumenty:

Sprawozdanie Kapituły Odznaczeń PZJ - link do dokumentu

Sprawozdanie Rzecznika Dyscyplinarnego PZJ - link do dokumentu

Sprawozdanie Sądu Dyscyplinarnego PZJ - link do dokumentu

Sprawozdanie Kolegium Sędziów - link do dokumentu

Sprawozdanie Komisji Dzieci i Młodzieży - link do dokumentu

Sprawozdanie Finasowe za 2017 rok - link do dokumentu

Projekt Zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym PZJ - link do dokumentu 

Sprawozdanie Komisji Woltyżerki - link do dokumentu 

Sprawozdanie Komisji Weterynaryjnej - link do dokumentu

Sprawozdanie Finasowe za 2017 rok - link do dokumentu

Sprawozdanie Biegłego Rewidenta  - link do dokumentu

List do Zarządu Biegłego Rewidenta - link do dokumentu

Lista Zaproszonych Gości - link do dokumentu

Propozycja Porządku Obrad Walnego Zjazdu Sprawozdawczego - link do dokumentu

Propozycja Porządku Obrad Walnego Zjazdu Nadzwyczajnego - link do dokumentu

Propozycja Regulaminu Obrad Walnego Zjazdu Sprawozdawczego - link do dokumentu

Propozycja Regulaminu Obrad Walnego Zjazdu Nadzwyczajnego - link do dokumentu

Propozycja Zmian w Statucie - link do dokumentu

Sprawozdanie Zarządu - link do dokumentu

Sprawozdanie Komisji Ujeżdżenia - link do dokumentu

Sprawozdanie Komisji Jeździectwa Powszechnego - link do dokumentu

Sprawozdanie Rady Szkolenia Jeździeckiego - link do dokumnentu

Sprawozdanie Komisji WKKW - link do dokumentu

 

Komisja Ujeżdżenia PZJ

 

SPRAWOZDANIE ZE STARTÓW SENIORÓW DYSYCPLINY UJEŻDŻENIA ZA LATA 2017-2018 

Mistrzostwa Europy
Startem głównym Polskiej Kadry Narodowej w drugiej połowie roku były Mistrzostwa Europy Seniorów w Ujeżdżeniu, które odbyły się w Goeteborgu (Szwecja)  w dniach 22-26.08.2017. Wobec kontuzji koni części zawodników, kadra pojechała w okrojonym, trzyosobowym składzie. Najwyżej z Polaków uplasowała się Katarzyna Milczarek na Dżeko z notą 66,314% - miejsce 42, tuż za nią Aleksandra Szulc na Rumba Hit z notą 66,271% - miejsce 43, a Przemysław Kozanowski na Belcanto 34 z wynikiem 65,829% uplasował się na miejscu 45. Polska drużyna zajęła ostatecznie 12 miejsce.

Pierwszego dnia Mistrzostw w konkursie drużynowym wystartowała Katarzyna Milczarek na Dżeko. Para odnotowała zgodny z założeniami występ, choć nie ustrzegła się drobnych błędów. Najsłabszym elementem Dżeko jest jechany do przodu piaff, który obniżył wynik pary, natomiast koń imponował w kłusach.Drugiego dnia jako pierwszy z polskiej ekipy w konkursie drużynowym zaprezentował się Przemysław Kozanowski na Belcanto 34. Przejazd pary został dobrze odebrany przez komisję sędziowską, ale niestety nie udało się ustrzec dużego błędu w zmianach co tempo,  w przyszłości para musi poprawić też piaff. Wspomniany błąd w zmianach co tempo, wpłynął na notę końcową, która była niższa od zakładanej.Ostatnią startującą zawodniczką polskiej drużyny była Aleksandra Szulc dosiadająca Rumba Hit. Zawodniczka podczas przejazdu nie ustrzegła się kilku drobnych błędów, które ostatecznie wpłynęły na wynik niższy od oczekiwanych 67 %.

Biorąc pod uwagę, że dwie z trzech par debiutowały na tak dużej imprezie, uważam wynik drużyny za dobry. Polska zajęła dwunaste miejsce, mimo, iż ze względu na kontuzje koni nie wystartować nie mogli Beata Stremler, Żaneta Skowrońska i Rishat Sabitow, przez co nie mieliśmy możliwości zaprezentowania czwartej pary, a co za tym idzie anulowania najsłabszego wyniku w konkursie drużynowym. Dodać należy, że startujące pary stać na lepsze wyniki.

Na Mistrzostwach Europy zajęliśmy miejsce tuż za bardzo mocną drużyna rosyjską ze stratą niespełna 2 %. Z tą ekipą będziemy rywalizowali w kwalifikacjach na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w grupie C. Niestety dla nas, Rosjanie dysponują w chwili obecnej dużo lepszymi końmi, zapleczem finansowym oraz kompletną drużyną i o ile nie wywalczą oni miejsca na IO w Tokio podczas Mistrzostw Świata w USA , będzie nam bardzo ciężko rywalizować z nimi o miejsce dla drużyny.

Mistrzostwa Polski
W dniach 29 września – 1 października w Janowie Podlaskim odbyły się Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu oraz Zawody Międzynarodowe. Niestety podobnie jak podczas Mistrzostw Europy, ze względu na miedzy innymi kontuzje koni nie mogliśmy liczyć na obecność wszystkich zawodników Kadry Narodowej, grono nieobecnych powiększyła jedna z czołowych polskich par Aleksandra Szulc i Rumba Hit.

Walkę o złoty medal stoczyli Katarzyna Milczarek na Dżeko i Przemysław Kozanowski na Belcanto 34, a bardzo wysoką formę zaprezentowała też Gabriela Jaworska-Mazur na Zimbie, która od pierwszego startu nie pozostawiała wątpliwości, że zajmie miejsce na podium i ostatecznie zdobyła brązowy medal. W konkursie Grand Prix Katarzyna Milczarek była minimalnie lepsza od Przemysława Kozanowskiego, drugiego dnia w Grand Prix Special role się odwróciły i w tej sytuacji o zwycięstwie decydował przejazd w Grand Prix Freestyle. Tu lepsza okazała się Katarzyna Milczarek i to ona ostatecznie zdobyła złoty medal.

Mimo bardzo dobrej organizacji zawodów, niestety nie dopisała frekwencja zawodników, zarówno kadry narodowej, jak i tych z zagranicy rywalizujących w ramach Zawodów Międzynarodowych CDI. Odnotować jednak należy, że czołowa trójka uzyskała u komisji w międzynarodowym składzie wyniki na poziomie średnio 3% wyższym niż miesiąc wcześniej na Mistrzostwach Europy.
 

CDI-W Zakrzów

Odbywające się w dniach 27-29 października CDI-W Zakrzów, były dla większości zawodników kadry ostatnimi startami, zamykającymi sezon 2017. Jednocześnie zawody te miały być weryfikacją bardzo wysokich wyników uzyskanych miesiąc wcześniej na Mistrzostwach Polski. Podczas MP w Janowie Podlaskim niemal wszyscy Polscy zawodnicy zanotowali tam znaczący skok formy. Poniższa tabela obrazuje wyniki osiągane przez seniorów na pół roku przed Mistrzostwami oraz podczas zawodów w Janowie. Wnioski mogą być dwa – albo zawodnicy trafili z formą na MP, albo sędziowanie było bardzo sprzyjające dla uczestników zawodów.

 

Spośród seniorów będących członkami Kadry Narodowej w Zakrzowie stawili się Gabriela Jaworska-Mazur na Zimbie, Katarzyna Milczarek na Dżeko oraz nieobecna na Mistrzostwach Polski Aleksandra Szulc na Rumba Hit.

 

Z punktu widzenia startów międzynarodowych, kluczowy dla zawodników kadry jest konkurs Grand Prix, który na głównych imprezach decyduje o miejscu drużyny i kwalifikacji do dalszych startów. Najlepiej z Polaków w konkursie tym wypadła Aleksandra Szulc na Rumba Hit, której wynik 68,600% dał czwarte miejsce w konkursie, za Niemcem i dwoma Dunkami. Na ósmym miejscu uplasowała się Gabriela Jaworska Mazur na Zimbie – para prezentowała dobry obraz jako całość, niestety nie udało się uniknąć kilku błędów co ostatecznie dało notę 65,380%. Gdyby nie drobne „zrzutki” można by liczyć na wynik na poziomie 67%. Niewiele słabiej (65,100%) wypadała Katarzyna Milczarek na Dżeko.

Norma kwalifikacyjna zarówno na Mistrzostwa Świata (2018) jak na Igrzyska Olimpijskie (2020) wynosi 66%. W Zakrzowie wypełniła ją tylko Aleksandra Szulc na Rumba Hit.

 

Korzystając z faktu, że konkurs ten oceniało aż trzech sędziów 5*, mających uprawnienia do sędziowania Igrzysk Olimpijskich, sprawdziłem jak wyglądałaby punktacja naszych zawodników, gdyby wziąć pod uwagę tylko ich noty. Byłoby to odpowiednio:
Katarzyna Milczarek / Dżeko – 65,000%

Gabriela Jaworska-Mazur / Zimba – 64,666%

Aleksandra Szulc / Rumba Hit – 68,033%

 

Wszystkie polskie pary wypadły bardzo dobrze w konkursie finałowym Grand Prix Freestyle. Katarzyna Milczarek na Dżeko po bezbłędnym przejeździe zajęła drugie miejsce z notą 72,900%, ustępując tylko Dunce Malene Kohlschmidt Ebbesen. Aleksandra Szulc na Rumba Hit była czwarta z wynikiem 71,000%, a Gabriela Jaworska Mazur na Zimbie siódma z wynikiem 70,000%. Polskie zawodniczki nawiązały wyrównaną walkę, prezentując dobry, międzynarodowy poziom.

 

 

ROK 2018

 

W kontekście odmowy podpisania przez zawodników umowy trójstronnej z PZJ, trudno mówić o Kadrze Narodowej seniorów. Wymogi Kadry A spełniały trzy pary, żadna z nich nie podpisała umowy. Do Kadry B pod uwagę były brane kolejne cztery pary, ale tylko jedna do tej pory wypełniła wymogi i podpisała umowę.

 

Potencjalna Kadra A

Katarzyna Milczarek i Dżeko– od stycznia do maja para prezentowała się czterokrotnie, uzyskując w konkursach GP odpowiednio noty: CDI-W Amsterdam 66,761%, CDI-W Neuminster 65,935%, CDI3* Zakrzów 68,130%, start na CDI-W Mariakalnok zakończył się rezygnacją zawodniczki w czasie przejazdu. Obok Przemysława Kozanowskiego na Belcanto to najsilniejsza obecnie polska para.

Przemysław Kozanowski i Belcanto 34– para startowała w tym roku czterokrotnie uzyskując noty: CDI3* Sopot 69,652%, CDI Herning3* 65,804%, CDI4* Hagen 65,826%, Monachium5* 657,184%. Para prezentuje solidny i stabilny poziom.

Aleksandra Szulc i Rumba Hit– para zakończyła starty w październiku 2017, w maju 2018 zawodniczka ogłosiła zakończenie kariery sportowej konia Rumba Hit.

 

Kadra B

Rishat Sabitov i Azzaro– para w roku ubiegłym uzyskała dwa z trzech wyników wymaganych do Kadry B. W lutym 2018 wystartowała na CDI Sopot uzyskując wynik 65,000% i tym samym wypełniając wymogi Kadry B. Zawodnik podpisał umowę trójstronną z PZJ. W kwietniu parę oglądaliśmy podczas CDI Zakrzów, gdzie uzyskała ona notę 65,109%.

 

 

Potencjalna Kadra B

Gabriela Jaworska-Mazur i Zimba– parę w tym roku oglądaliśmy tylko raz  w czasie CDI Zakrzów, gdzie uzyskała notę 64,652%, zdobywając tym samym drugą kwalifikację do Kadry B.

Żaneta Skowrońska i Love Me– para nadal pauzuje z powodu kontuzji konia.

Mateusz Cichoń i Herzregent 2– para rozpoczęła starty w kategorii seniorów dopiero w roku 2018. Pierwszy start miał miejsce na CDI Zakrzów, nota w Grand Prix wynosiła 66,239%. Drugi start w Mariakalnok (HUN) wypadł jeszcze lepiej, para uzyskała 66,587%, a w konkursie Freestyle zdobyła pierwsze punkty w rankingu World Cup Ligi Centralnej. Trzeci start w Achleiten nie wyszedł parze, ocena w GP to 61,174%. Mimo potknięcia w ostatnim starcie, to obiecująca para, która uzyskała dwa z trzech „oczek” wymaganych do Kadry A.

 

Nowe pary

Paula Mańczak i Williams Junior– w tym roku para prezentowała się dwukrotnie na CDI w Sopocie oraz Monachium, uzyskując odpowiednio noty 64,631% oraz 60,304%. Na chwilę obecną wypełniła pierwszą normę do Kadry B.

Magdalena Jura i Ron– para zanotowała trzy starty GP w kwietniu i maju 2018: CDI Nieuw en Sint CDI Joosland (63,957%), CDI Compiegne (61,913%) oraz Aachen (64,783%), gdzie wypełniła pierwszą normę do Kadry B.

 

Podsumowanie

Na dzisiaj dysponujemy dwiema  solidnymi parami wypełniającymi normy Kadry A, ale nie są zainteresowane podpisaniem umowy z PZJ, są to Katarzyna Milczarek i Przemysław Kozanowski. Niebawem normy Kadry A powinien wypełnić Mateusz Cichoń, a do Kadry B powinna dołączyć Magdalena Jura. Po zakończeniu rekonwalescencji konia, kwestią czasu powinno być wypełnienie norm przez Żanetę Skowrońską.

Rok 2019 będzie decydujący w kwestii uzyskania kwalifikacji olimpijskich do Tokio. Dzisiaj powinniśmy być na etapie selekcji drużyny, która za rok będzie reprezentowała kraj.