SZYBKIE LINKI:

Jeździeckie Święto w Stadzie Ogierów Książ

Użyj klawiszy ← → by przeglądać treści

12.10.2018

W minionym tygodniu na terenie Stada Ogierów w Książu – odbyły się Międzynarodowe Zawody w Powożeniu Zaprzęgami o randze CAI2*, oraz prestiżowe Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi i Zawody Krajowe. 

Niemal 30 zaprzęgów, reprezentujących 4 kraje – w dniach 28-30 września 2018 stanęło na starcie w walce o podium, w 10 kategoriach. Książ gościł zawodników z Czech, Polski, Holandii i odległego Chile. Wśród sportowców nie mogło zabraknąć zawodnika Gospodarzy – aktualnego Mistrza Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi – Bartłomieja Kwiatka, który zaprezentował tym razem zaprzęg czterokonny, zaprzężony w konie rasy śląskiej wyhodowane w SO Książ, własności OHZ Kamieniec Ząbkowicki oraz Pana Grzegorza Świątka.

Przez trzy dni zgromadzona publiczność- w przepięknej scenerii Narodowego Krajobrazowego Parku Książańskiego – mogła podziwiać zmagania zawodników i ich koni. Zespoły zmierzyły się w eleganckim konkursie ujeżdżenia, niezwykle dynamicznej i trudnej próbie maratonu oraz wymagającym precyzji konkursie zręczności powożenia. Należy wspomnieć, że każda z 7-miu przeszkód maratonowych – posiadała swojego indywidualnego sponsora. 

Nie mogło zabraknąć sobotniej Gali – podczas której Prezes Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim – Wiktor Karol, wraz z Głównym Hodowcą – Małgorzatą Studzińską, w towarzystwie Międzynarodowego Jury – wyróżnili zawodników, którzy najlepiej spisali się podczas dwóch pierwszych dni walki. 

Niedzielne konkursy wyłoniły ostatecznie zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W najważniejszym konkursie – rangi Mistrzostw Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi – zdecydowanym zwycięzcom okazał się reprezentant Gospodarzy- Bartłomiej Kwiatek (SLKS Książ) – powożąc czterema śląskimi końmi – Aromat/ Renesans/ Epilog/ Bazyli/ Rodos – gdzie pierwsza czwórka – to synowie legendarnego ogiera Lokan, który rozsławił rasę koni śląskich na arenach międzynarodowych. Było to tym samym uhonorowanie tegoż ogiera i jego wspaniałej kariery.

Srebrny medal MP zawisł na szyi Adriana Kostrzewy (KS Idmar), a brąz na szyi Ireneusza Kozłowskiego (JKS Jagodne).

W Międzynarodowych zmaganiach w tej  zaprzęgowej Formule 1 – czyli zaprzęgach czterokonnych – zwyciężył reprezentant Czech – Radek Nesvacil, natomiast w kategorii zaprzęgów jednokonnych – Rudolf Pestman z Holandii (uczestnik Mistrzostw Świata).

PEŁNE WYNIKI ZNAJDUJĄ SIĘ W LINKU: http://zawody.kegle.pl/index.php/pl/zawody-i-wyniki/53-ksiaz-pol-27-30-09-2018.html

Niedzielna ceremonia wręczenia nagród została uwieńczona wspaniałym pokazem. Przed rundą honorową na arenie pojawił się zaprzęg, w którym oglądać można było świeżo upieczonego Mistrza Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi – śląskiego ogiera Sonet (hod. SO Książ/ wł. OHZ Kamieniec Ząbkowicki) pod lejcą Bartłomieja Kwiatka w asyście luzaka Daniela Kłosowskiego. Ten najbardziej utytułowany polski koń na Świecie – był najlepszym podsumowaniem zawodów w Książu – które ponownie wróciły do kalendarza Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI.

Dodatkowego prestiżu jeździeckiemu świętu w SO Książ – nadał fakt, iż Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli:

·     

Ministerstwo Sportu i Turystyki

·     

Ministerstwo Edukacji Narodowej

·     

Wojciech Murdzek – Poseł na Sejm

·     

Wojewoda Dolnośląski

·     

Międzynarodowa Federacja Jeździecka FEI

·     

Polski Związek Jeździecki

·     

Polski Związek Hodowców Koni

Zawody nie mogły by się także odbyć, gdyby nie wsparcie nieocenionych sponsorów:

KOWR/ Burmistrz Miasta Świebodzice/ Victoria/ Śnieżka/ Termet/ Toyota Nowakowski/ Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna/ WSSE Aktywnie/ Staropolanka/ Bober Team/ Nadleśnictwo Świdnica/ Danone/ Glinkowski/ Arden/

Dziękujemy także za wsparcie medialne, naszym partnerom, dzięki którym relacja z zawodów trafiła do szerokiego grona odbiorców:

Koń Polski/ Hodowca i Jeździec/ Drving.pl/ TV Dami 

Galeria foto z dekoracji: http://driving.pl/galerie/event/DekoracjaMPD4Ksiaz2018

Galeria foto z zawodów: http://driving.pl/galerie/event/CAIKsiaz2018

RELACJA VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=dX62ZJsSxmE

 

 

Jeździeckie Święto w Stadzie Ogierów Książ – ocenione zostało na szóstkę. Zawodnicy i publiczność już dzisiaj czekają na bis, a Prezes OHZ Kamieniec Ząbkowicki – Wiktor Karol zapowiedział przyszłoroczną powtórkę!