SZYBKIE LINKI:

Finał Pucharu Polski w WKKW – karty rozdane

Użyj klawiszy ← → by przeglądać treści

07.10.2013

Zakończył się trwający od piątku Finał Pucharu Polski rozgrywany podczas międzynarodowych zawodów w WKKW w Białym Borze. W kategorii juniorów zwyciężyła Aleksandra Grzybkowska z KJ Agro - Handel Śrem, pokonując ubiegłorocznego zwycięzcę Aleksandra Kadłubowskiego z KJ Strzała Krubiczew. Trzecie miejsce zajęła Marta Kosik z SCSJ Coval Biały Bór. W kategorii kucy zwyciężyła Zuzanna Januszewska, a w grupie Juniorów Młodszych Wiktoria Knap. W kategorii seniorów zwycięzcą został Paweł Warszawski przed Kamilem Rajnertem i Łukaszem Kaźmierczakiem.

W najwyższym konkursie CCI3* wystartowała czwórka Polaków, najlepszym okazał się aktualny Mistrz Polski - Jerzy Krukowski na klaczy Apokalipsa M, który w klasyfikacji ogólnej zajął 7 miejsce. Marta Dziak Gierlicz i Vacat JP uplasowali się na 15 pozycji. Zwyciężył Andreas Ostholt na So Is Et.

WKKW to niezwykle wymagająca konkurencja, zarówno dla jeźdźców, jak i koni, ponieważ zawodnicy muszą się sprawdzić we wszystkich trzech konkurencjach olimpijskich: ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i na próbie terenowej (tzw. krosie). WKKW nazywany "jeździeckim" triatlonem jest wszechstronnym sprawdzianem konia i jeźdźca, wymagającym dużego doświadczenia i odwagi, szczególnie podczas wspomnianego krosu.

WKKW wywodzi się z tradycji wojskowej i znane już było przed 1902 rokiem, kiedy to w Paryżu rozegrano pierwszy konkurs. Celem tych zawodów było zademonstrowanie zdolności, wytrzymałości i szybkości koni, jak również ich elegancji, a także zgrania konia z jeźdźcem. Po raz pierwszy WKKW zagościło na Olimpiadzie w roku 1912 w Sztokholmie, lecz do roku 1924 mogli w nich brać udział tylko oficerowie wojskowi w czynnej służbie. Zawodnicy cywilni zostali dopuszczeni w roku 1956. Kobiety zaczęły startować w zawodach WKKW dopiero w roku 1964 i do dziś współzawodniczą z mężczyznami.

Autor: Agnieszka Kopka