SZYBKIE LINKI:

Polskie jeździectwo po ostatnim weekendzie kwalifikacji olimpijskich

Użyj klawiszy ← → by przeglądać treści

07.03.2016

6 marca zakończyły się kwalifikacje olimpijskie. Jeszcze kilka tygodni temu na realny udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro mieli Beata Stremler - najlepsza polska zawodniczka ujeżdżenia oraz Paweł Spisak - najlepszy polski WKKW-ista.

Mimo że oficjalny ranking kwalifikacyjny nie został jeszcze przez Międzynarodową Federację Jeździecką opublikowany, a na jego ostateczny kształt wpływ ma wiele czynników, to Polacy mają szansę jedynie na start w IO z miejsc rezerwowych.

Szczególnych emocji w ostatnich dniach polskiemu środowisku jeździeckiemu dostarczyła rywalizacja Beaty Stremler na jej podstawowym koniu - Rubicon D. Zawodniczka w ciągu ostatnich dwóch tygodni poprawiała swoje życiowe wyniki. Najpierw w Neumünster (GER) na zawodach CDI-W w dniach 18-21 lutego 2016r. para uzyskała w programie dowolnym wynik 76,325%, a potem w terminie 3-6 marca 2016r. na zawodach CDI5* w Dortmundzie (GER) – osiągnęła świetny wynik w Grand Prix Freestyle, który pozwolił jej zakwalifikować się do Grand Prix Kur i zająć w tym konkursie drugie miejsce z wynikiem 76,400%.

Mimo tego, że Beata Stremler w tym momencie nie otrzymała awansu do IO w Rio de Janeiro, to jej ostatnie wyniki to wielki sukces amazonki, która – startując w wielkim napięciu – zdołała poprawić życiowe osiągnięcia w znakomitym stylu. Gratulujemy amazonce tej walki!

Emocje wokół kwalifikacji olimpijskich w konkurencji ujeżdżenia są większe ze względu wątpliwości, które wzbudzają nadzwyczaj wysokie wyniki konkurentek polskiej amazonki, uzyskane w ostatnich dniach przez Marinę Aframeevą i Vosk (RUS) na zawodach w Moskwie (RUS) oraz Innę Logutenkovą i Don Gregorius 2 (UKR) na zawodach w Lier (BEL) oraz na podejrzenie złamania zasad fair play przez sędziów, oceniających te przejazdy. Zarząd Polskiego Związku Jeździeckiego prowadzi korespondencję z Międzynarodową Federacją Jeździecką (FEI), mającą na celu nie zaliczenie do rankingu olimpijskiego wyników uzyskanych przez obie zawodniczki. O swoich wątpliwościach Związek poinformował również Polski Komitet Olimpijski.

Duże szanse na zdobycie kwalifikacji olimpijskiej miał także Paweł Spisak na wałachu Banderas. Ten najlepszy polski zawodnik WKKW, który w tym momencie jest na 87 pozycji w rankingu konkurencji WKKW Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, w dniach 3-6 marca 2016r. startował na zawodach w Barroca d’Alva (POR) w zawodach CCI3*. Niestety, mimo udanej próby ujeżdżenia, para nie ukończyła crossu. Po wyłamaniu na przeszkodzie w próbie terenowej, Paweł Spisak zdecydował się nie kontynuować swojego przejazdu.

Czekamy na oficjalne rankingi olimpijskie, które wkrótce mają zostać ogłoszone przez Międzynarodową Federację Jeździecką, licząc, że znajdzie się w nich także nazwisko reprezentujące Polskę w dyscyplinie jeździectwa.